o rasie
Historia Szkockiego Kota Zwisłouchego rozpoczęła się, a jakżeby inaczej, na pewnej szkockiej farmie. Na świat przyszła kotka Sussie, która spośród całego miotu wyraźnie się wyróżniała. Na nietypową fizjonomię kotki zwrócił uwagę wielbiciel kotów i hodowca, William Ross, przebywający u swoich przyjaciół na wsi. Sussie została skrzyżowana z kotem brytyjskim, dając początek rasie Szkockich Zwisłouchych, a pan Ross adoptował zwisłouchą kotkę z tego miotu, Snooks. Nowa rasa została uznana w 1966 roku przez Angielski Związek Hodowców Kotów i zarejestrowana pod nazwą Scottish Fold, gdzie “Scottish” odnosi się do kraju pochodzenia, a “fold” wskazuje na charakterystyczne położenie uszu.
Pozostałe organizacje również dopuściły koty do hodowli i wystaw, wyłączając FIFe (największą na świecie Międzynarodową Federację Felinologiczną), gdzie nie zostały one zaakceptowane. Wygląd rasy Szkockiej Zwisłouchej na myśl przywodzi wiecznie zdziwioną sówkę. Ich uszy są złamane, w większym lub mniejszym stopniu, sprawiając, iż ich głowa zdaje się wyjątkowo okrągła. Charakterystycznymi cechami są również wypukłe czoło, krótki nos, szerokie policzki i mocno zaznaczona żuchwa wraz z brodą.
Kot ten występuje w wielu odmianach barwnych i wszystkie one są uznawane przez związki hodowców. Koty te są średniej wielkości, dobrze umięśnione, przypominając na pierwszy rzut oka kota brytyjskiego, jednak sprawiając równocześnie wrażenie znacznie lżejszych. Ich sylwetka jest pękata, pokryta gęstym, miłym w dotyku futrem. W hodowlach występują koty zwisłouche zarówno krótko- jak i długowłose, odpowiednio Scottish Fold oraz Highlands Fold, oraz prostouche Scottish Straightly (krótkowłose) oraz Highlands Straightly (długowłose). Kot Szkocki Zwisłouchy i Prostouchy jest polecany do hodowli domowej, będąc oddanym i wiernym przyjacielem człowieka.
Na wyszczególnienie zasługuje tutaj również ich wyjątkowa inteligencja. Nie sprawiają większych problemów wychowawczych, idealnie nadając się także dla większych rodzin z dziećmi. Są typowymi domatorami, nie wymagając większych przestrzeni, a także świetnie czując się w mieszkaniach i domach. Są uległe i raczej nie przejawiają agresywnych zachowań. Bardzo lubią towarzystwo człowieka, dlatego nie zaleca się zostawiać ich w samotności na całe dnie.
Specjalna pielęgnacja kotów tej rasy nie jest wymagana. Poza podstawową pielęgnacją: przycięciem pazurków, sprawdzeniem stanu uszu, przetarciem wydzielin z okolicy oczu, koty krótkowłose wystarczy przeczesać raz w tygodniu, za to długowłose co drugi dzień. Ich dieta powinna być urozmaicona, żeby pokrywać zapotrzebowanie ich organizmów na wszystkie składniki odżywcze, a tym samym ich włosy, mięśnie i kościec utrzymać w doskonałej formie.
Hodując koty Szkockie Zwisłouche, należy pamiętać i surowo przestrzegać zasady, iż parę tworzyć muszą kot zwisłouchy oraz prostouchy, gdyż połączenie dwóch kotów zwisłouchych może prowadzić do pojawienia się poważnych problemów zdrowotnych związanych z wadami kośćca. To, czy kot będzie miał proste lub oklapnięte uszy, rozstrzyga się między trzecim a czwartym tygodniem życia, gdyż wszystkie kotki w miocie rodzą się z prostymi chrząstkami uszu, które dopiero później ulegają “złamaniu”.